Atrakcje Kaszub

 

Informacje

 

Nasze miasto, pięknie położone w centrum Szwajcarii Kaszubskiej, jako jedyne w Polsce otoczone zewsząd przez las, oblewane jest wodami aż czterech jezior. Doskonałe skomunikowanie z Trójmiastem czyni z Kartuz świetną bazę wypadową do aktywnego zwiedzania Kaszub. Miasto zaś dostarcza moc wrażeń, które wypełnia wolny czas, pozwolą zapoznać się z bogata historią lokalną i umilą chwile spędzone z nami. Otaczająca Kartuzy przyroda podkreśla wspaniale liczne, opisane poniżej interesujące obiekty, do odwiedzenia których serdecznie Państwa zapraszamy!

Aplikacja

Serdecznie polecamy aplikację “Szwajcaria Kaszubska” którą można pobrać na telefony z systemem Android i iOS Aplikacja ta stanowi mobilny przewodnik, który z łatwościązaprowadzi Was do wybranej atrakcji, wyznaczając trasę z punktu, w którym sięwłaśnie znajdujecie.

Oprócz podstawowych atrakcji w aplikacji znajdziecie również wyznaczone szlaki: rowerowe, Nordic Walking, kajakowe, konne, a nawet trasy narciarstwa biegowego! Zamieściliśmy również polecane przez nas wycieczki!

 

Warto zobaczyć!

 

Punkty widokowe w Ręboszewie

wieś położona przy drodze wojewódzkiej 228, łącząca kartuzy i bytów, w której znajdują się dwa niepowtarzalne punkty widokowe na wzgórzu sobótka. Pierwszy i starszy mieści się przy zajeździe modra sobótka, drugi zaś punkt prowadzi do budynku wiatraka ,,koźlaka”, gdzie istnieje możliwość posiłku, zakupu pamiątek, noclegu. Punkt ten porównywalny jest przez turystów do widoków beskidzkich.

Park naukowo-rekreacyjny w Kaliskach

- to pierwszy taki park w powiecie kartuskim, zwany ,,parkiem newtona”. Park stworzony z myślą o dzieciach, zrobiony w taki sposób, aby poprzez zabawę można poznać prawa fizyki. To idealne miejsce na odpoczynek, z możliwością zorganizowania ogniska pod zadaszeniem oraz miejsce do jazdy na rolkach.

Gminna plaża w Grzybnie

znajduje się nad jeziorem białym położonym na trasie wielu szlaków turystycznych. Kąpielisko zabezpieczane przez ratowników wyposażone jest pomost, brodzik dla najmłodszych, trawiasta plażę oraz duży plac parkingowy. W sezonie turystycznym stacjonuje tu punkt gastronomiczny. To popularne miejsce odpoczynku wśród mieszkańców okolicy.

Kolonia

wieś położona przy odnodze drogi łączącej kartuzy z Sianowem, znana jest jako najdłuższa wieś w gminie kartuzy oraz druga co do długości na Kaszubach.

Sanktuarium Matki Boskiejsianowskiej w Sianowie

– położone w północnej części kaszubskiego parku krajobrazowego, znana jako miejsce kultu najświętszej matki, która wybrała sobie miejsce pośród lasów, wzgórz, jezior. Figura Maryi przechowywana jest w ołtarzu głównym kościoła-największej drewnianej świątyni regionu. Tuż przy sanktuarium znajduje się plac pielgrzymkowy z kapliczkami drogi krzyżowej.

Kaszubski Park Gigantów, Miniatur, Kaszubski Gracik

- znajduje się w Stryszej Budzie, blisko sianowa oraz rezerwatów przyrody. Park czynny jest cały rok i oferuje mnóstwo atrakcji. Znajdziemy tam kilkadziesiąt makiet słynnych budowli z kaszub, polski oraz świata, mini zoo, bajkową krainę. W parku gigantów znajdziemy ogromne przedmioty, wielkie owady czy oryginalny samolot tu-134. Pomiędzy parkami kursuje kolejka.

Rezerwat Kurze Grzędy i jezioro Turzycowa

rezerwat chroniący unikalna przyrodę lasów Mirachowskich, położone w samym ich centrum

Rezerwat Staniszewskie Zdroje

krajobrazowy rezerwat leżący na krawędzi wysoczyzny Staniszewskiej. Od strony drogi Staniszewa – Mirachowo jawi się jako przepiękna panorama ściany lasu, głównie buczyny z domieszką dębu.

Rezerwat Staniszewskie Błoto

na uwagę zasługuje spacerowa kładka (tzw. Aleja brzozowa) znajdują się w lesie i umożliwiają bezpieczne poznanie jednego z największych na pojezierzu kaszubskim torfowisk.

Rezerwat Lubygość

przepiękny rezerwat krajobrazowy, chroniący skrytą wśród lasów Mirachowskich rynnowe jezioro Lubygoszcz. Na północnym brzegu jeziora znajduje się unikalna jaskinia Zlepieńcowa – zwana grotami Mirachowskimi. Idąc dalej tą drogą dojdziemy do bunkra ptasia wola. Było to miejsce schronienia partyzantów z tajnej organizacji wojskowej gryfa pomorskiego .

Szczelina Lechicka

punkt widokowy na jezioro potęgowskie. Leży na czerwonym pieszym szlaku kaszubskim.

Stacja turystyczna Lubygość

miejsce przygotowane przez nadleśnictwo kartuzy z myślą o odwiedzających lasy Mirachowskie, wyposażone w tablice edukacyjne, pole biwakowe, wiatę turystyczną.

Mirachowo diabelski kamień

jeden z największych na pomorzu głazów narzutowych. Ta pamiątka po zlodowaceniu znajduje się we wsi nowa huta. Jego rozmiary to 3 m wysokości, ponad 4,5 m szerokości i 5 m długości.

Bliziny - świat labiryntów

to świetna zabawa zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. W skład parku wchodzą labiryntu o różnych wzorach, wielkościach, wykonane z rożnych materiałów: labiryntu linowe, słomiane, matematyczne, labirynt z opon, jedyny w Polsce labirynt drewniany ( mosty, wieże oraz 1,5 km ścieżek) oraz duży labirynt w polu kukurydzy (3 ha. I 4,5km ścieżek), który co roku powstaje od nowa, co roku zmienia się jego wzór i nawiązuje do innego tematu przewodniego. Dzięki temu zabawa w kolejnych sezonach staje się nowym doświadczeniem a odwiedzający mogą za każdym razem przeżyć zupełnie nową przygodę.

Chmielno kościół św. Piotra i Pawła

to świątynia z 1887 roku ma chyba najbardziej kaszubskie wystrój w regionie. Strop zdobi polichromia z lat 50 xx w. Z motywami haftu kaszubskiego, wśród symboli związanych z trójcą świętą i eucharystią umieszczono gryfa-godło kaszub. Kaszubskie motywy znajdują się także na ławkach i konfesjonałach.

Galeria Kaszubski Róg w Chmielnie

w galerii zgromadzono wyroby sztuki ludowej kaszub wykonane przez braci Kazimierza i Rudolfa Kręckich w okresie ostatnich 50 lat. Można obejrzeć rozmaite tabakierki oraz przedmioty użytku codziennego wykonane z rogów. Spora cześć galerii stanowią wyroby nawiązujące tematyka do łowiectwa lub terenów borów tucholskich.

Gołubieński ogród botaniczny

prywatna placówka założona przez małżeństwo Butowskich, którzy swój ogród ozdobny przekształcili w ogród botaniczny dostępny do zwiedzania. Ciągle powiększająca się kolekcja roślin z całego świata liczy obecnie około 6tyś gatunków.

Goręczyno Muzeum Ziemi Kaszubskiej i Sprzętów Militarnych

prywatne muzeum rozmaitości historycznych z kaszub. W pomieszczeniach i ekspozycji na wolnym powietrzu można zobaczyć stare sprzęty gospodarskie, broń białą i palną, mundury oraz pojazdy wojskowe.

Pępowo galeria Volkswagena

jedyna na pomorzu i największe w Polsce muzeum samochodów tej marki. Zgromadzono tu ponad 50 zabytkowych pojazdów, w tym poczciwe garbusy i tzw. Ogórki. Ekspozycję uzupełnia ciągle powiększana kolekcja miniatur aut w skali 1:64 do 1:18. Co roku są tu organizowane zloty miłośników tych samochodów.

Pomieczyno drewniany kościół św. Józefa

kościół p.w. Świętego Józefa pochodzi z lat 1926. Architektonicznie nawiązuje do starego kościoła matki bożej częstochowskiej w Zakopanem. Zaprojektował go Bernard Dulny z kartuz, a zbudowany został przez parafian. W 1945 r. Wykorzystywany był przez Rosjan na magazyn. Wokół świątyni znajdują się kamienne stacje drogi krzyżowej

Przodkowo muzeum pożarnictwa

jedyna taka placówka w województwie. Jej trzon stanowią eksponaty ratowniczo-gaśnicze gromadzone od lat 50 xx w. W muzeum znajdują się min. Wozy strażackie, urządzenia alarmowe, hełmy, a także sztandary strażackie z 1925 roku. Do najciekawszych eksponatów należą konne i ręczne sikawki drewniane, dawne motopompy. Najstarszy wóz strażacki w muzeum może mieć nawet 200 lat.

Sierakowice Kościół św. Marcina

to jedna z 3 drewnianych świątyń regionu. Powstała w 1822 roku jako ostatni kościół o konstrukcji zrębowej na pomorzu gdańskim. Jednonawowa świątynia z trójbocznie zamkniętym prezbiterium oraz trójkondygnacyjną dzwonnicą ma wyposażenie z xviii i xix wieku. Obecnie organizowane są tu wystawy, wernisaże i koncerty.

Sierakowice Ołtarz Papieski

znajduje się w samym centrum parku kulturowego ośmiu błogosławieństw w Sierakowicach. Został zaprojektowany przez mieszkańca Sierakowic Jarosława wójcika, a wykonany przez lokalnych rzemieślników specjalnie na okoliczność przyjazdu papieża Jana Pawła II do polski. 6 czerwca 1999 r. W Pelplinie papież odprawił przy min uroczystą mszę świętą. Po mszy ołtarz powrócił do Sierakowic.

Szymbark Centrum Edukacji Promocji Regionu

cepr to połączenie muzeum, skansenu i parku rozrywki. Można tu zobaczyć między innymi dom do góry nogami oraz budowle z Polski, Kanady, Syberii i Turcji. Ponadto można odwiedzić park linowy i interaktywny świat bajek, a także lokalny browar

Tokary Golf Club

pole golfowe usytuowane w dolinie nieopodal dawnego założenia dworskiego. Na powierzchni 45ha zaprojektowano 9 dołkowe pole o długości 5800m. Zróżnicowana aranżacja powierzchni obejmuje miejsca podmokłe, zbiorniki wodne, piaskownice i greeny. Można tu wypożyczyć sprzęt, nauczyć się gry lub doskonalić ich technikę.

Węsiory Kamienne Kręgi

cmentarzysko kultury wielbarskiej w Węsiorach związane jest z przybyłym w 2. Poł. I w. n.e. Na pomorze germańskim plemieniem gotów. Zmarłych grzebano tu od około 70-80 roku. n.e. Do przełomu II i III w. Wśród sosnowego boru na wzgórzu zachowało się kilkadziesiąt kurhanów, kręgów kamiennych i grobów płaskich.

Wieżyca Centrum Aktywnego Wypoczynku Koszałkowo

jest to najstarszy i najpopularniejszy ośrodek narciarski na Kaszubach. W sezonie letnim stok także jest pełny, gdyż zmienia się w sportowy park zabaw. Młodsi korzystają z dmuchanych zjeżdżalni, wodnych kul czy karuzel na igielicie. Starsi mogą zjeżdżać ze stoku na trójkołowcach lub mountainboardzie albo uprawiać zorbing.

Wieżyca wieża widokowa im. Jana Pawła II

wieżyca (328,6 m. n.p.m.) Jest najwyższym wzniesieniem wzgórz szymbarskich i niżu środkowoeuropejskiego. Na jej szczycie znajduje się stalowa, 35-metrowa wieża widokowa im. Jana Pawła II, z której rozpościera się malowniczy widok m. in. Wzgórza szymbarskie oraz jeziora „kółka raduńskiego”.

 
Zapraszamy do Kartuz – Stolicy Kaszub!